Анализ на iBanFirst: Българските компании са лидери в Европа с най-висока средна стойност на сделките, хеджирани срещу валутен риск в платформата

  • Класирайки се на първо място сред 10-те европейски пазара на iBanFirst по средна стойност на форуърдните транзакции (564 000 евро), българските компании са поверили на iBanFirst някои от най-големите сделки.
  • В България възприемането на финтех е достигнало фазата на ранно мнозинство, като компании от всякакъв мащаб приемат и остават лоялни на финтех решенията, докато в западните страни техните колеги все още предпочитат традиционните доставчици.
  • Американският долар е основната валута, използвана от българските компании за международни плащания, следван от румънската лея и по-екзотични валути като китайския юан (CNY) и южноафриканския ранд (ZAR), тъй като финтех решенията стават ключови за трансакциите извън еврото.
  • Общата стойност на валутните сделки на българските компании през iBanFirst за първите 10 месеца се е увеличила с 145% на годишна база, от 231 млн. евро до над 564 млн. евро.

Българските компании изпреварват европейските си колеги по размер на сделките, хеджирани срещу валутен риск чрез iBanFirst, водещ глобален доставчик на валутни услуги и международни плащания за бизнеса, и заемат първо място. През първите десет месеца на 2024 г. средният размер на сделките в България достигна 564 000 евро, което е значително над средната стойност за цялата Група от 196 000 евро на нейните 10 европейски пазара, тъй като дори някои от най-големите корпорации в страната приемат финтех решения. Българските компании, независимо от размера си, все по-често използват инструментите за хеджиране, предоставяни от финтех платформите, за да си осигурят валутни курсове за бъдещи международни транзакции, като си гарантират по-добра предвидимост на разходите и стабилизиране на маржовете на печалба.

България изпреварва iBanFirst Group и по ръст на обема на транзакциите. През първите 10 месеца на 2024 г. общата стойност на форуърдните сделки, сключени от българските дружества, се е увеличила с 54%. За разлика от тях общият процент на растеж на Групата е 27%. Общата стойност на валутните транзакции на българските дружества се е увеличила с 145%, от 231 млн. евро до над 564 млн. евро, което е най-високото увеличение сред всички държави.

Свидетели сме на промяна, при която българските предприятия, независимо от техния размер, приемат цифрови решения, за да оптимизират операциите си, да намалят рисковете и да си осигурят по-изгодни валутни курсове”, споделя Деан Тодоров, директор за България в iBanFirst. “Тази гъвкавост и напредничаво мислене, дори сред най-големите корпорации в страната, отличава България на европейския пазар. В резултат на това сега България е начело на iBanFirst с най-висока средна стойност на сделките, хеджирани срещу валутен риск.

Инструментите за хеджиране, като форуърдните договори, помагат на българските компании с международна търговия да намалят валутния риск и нестабилността на валутата, като фиксират валутен курс за бъдещи плащания към доставчиците си, осигурявайки стабилност в условията на колебания на валутния пазар.

Все повече български компании, които се занимават с вносна и износна дейност или се фокусират върху трансгранична експанзия, възприемат финтех решения по-рано от много от западноевропейските си колеги, което им позволява да получат по-бърз достъп до глобалните пазари, да работят по-ефективно и да постигнат значителни икономии на разходите. Местният финтех пазар е във фазата на ранно мнозинство, което показва, че финтех технологиите са се доказали като надеждни и дори насърчават предприятията, които не желаят да поемат риск, да интегрират тези технологии в своите операции.

Основни валути, използвани от българските компании за международни плащания

Българските фирми, използващи iBanFirst, се нуждаят предимно от щатски долари (USD) за международни плащания, следвани от регионални валути, като румънската лея (RON), и по-екзотични валути като китайския юан (CNY) и южноафриканския ранд (ZAR). Тази тенденция отразява факта, че традиционните доставчици остават конкурентоспособни при обмена на евро-български левове, докато финтех решения като iBanFirst са от решаващо значение за предприятията, които работят с търговски партньори в други валути.

Сред страните, в които българските компании плащат най-много чрез iBanFirst, са Китай, Турция и Румъния, а САЩ, Румъния и Виетнам са водещите източници на входящи плащания. По последни данни на Националния статистически институт[1] Турция, Румъния и Китай са сред 5-те най-големи партньори на България по отношение на вноса. Що се отнася до износа, Румъния и САЩ остават значими партньори, докато Виетнам не е сред тях, което подчертава ролята на финтех за улесняване на разнообразната търговска мрежа на България, включително нишовите пазари.

За iBanFirst

Основана през 2016 г., iBanFirst предлага трансгранични плащания от следващо поколение, като съчетава мощна платформа с подкрепата на валутни експерти. С над 350 служители в 10 европейски държави, обработващи трансакции на стойност над 1,4 милиарда месечно и включена в списъка на Financial Times като една от най-бързо развиващите се компании в Европа, за по-малко от 10 години iBanFirst се превърна в доверен партньор на МСП в международен план.

iBanFirst има финансовата подкрепа на френската обществена инвестиционна банка bpiFrance, европейските лидери в областта на рисковия капитал Elaia и Xavier Niel и американския инвестиционен фонд Marlin Equity Partners (с управляван капитал от над 8 млрд. долара). Регулирана от Националната банка на Белгия като платежна институция, iBanFirst има право да оперира в целия Европейски съюз. Като член на мрежата SWIFT и одобрен за SEPA, iBanFirst притежава лицензи AISP и PSIP съгласно PSD2.


[1] National Statistical Institute – Exports, imports and trade balance of Bulgaria with main partners

Свързани публикации

Петър Велков: „Ваксините драстично повишават шанса разболелите се да не стигнат до интензивно отделение“

Петър Велков се присъединява към инициативата „Ти решаваш“, която подпомага взимането на информирано решение относно ваксините Петър Велков…