Каква е равносметката дотук?

Снимка belyaaa

Пет дни след началото на войната трябва да обърнем внимание на няколко обстоятелства. На всички стана ясно, че руската военна инвазия в Русия не е посрещана като „освободителна“ от местното население. Болшинството – от жителите на Украйна – гледат на руската армия като на агресор. Вместо цветя, руските „освободители“ получават коктейли Молотов.

Колкото и корумпирана да е Украйна, военните действия рязко покачиха рейтинга на политическото ръководство. Днес не само Украйна, но и целият цивилизован свят се възхищава на Зеленски и братята Кличко. В същото време, честите мнения, че Путин може би трябва да бъде изслушан са в минало свършено време. За мнозинството европейци руският президент е агресор и убиец на цивилно население. Поведението на джуджето от Кремъл, изпратил мюсюлмански джихадисти в сърцето на Европа, рязко контрастира с мъжеството на кмета Кличко, останал в града си и готов да умре за родината си с гордо вдигната глава.

Руската агресия реши радикално въпроса относно липсата на европейско единство. Днес, може би, единствено в България има сериозна политическа сила, която открито се обявява срещу  санкции срещу Русия. Цяла Европа е единна и е срещу руския агресор.

Действията на Путин не само не нараниха НАТО, те го направиха по-силен и по-решителен и показаха, че съюзът е необходим. Въпрос на време е страни – като Финландия и Швеция – да влезнат с редица на съюза. От друга страна руската инвазия кара всички “натовски” страни да отделят повече средства за защитата си и така да засилят общата мощ на НАТО.

Може би най-дълготрайната и важна последица от войната е формирането на модерна украинска нация. За съжаление, за сетен път, сме свидетели на факта, че всяка нация се ражда в кървав спор.

За нас, българите, войната показа собствената ни слабост като общество. Основата на тази уязвимост е силната податливост на мнозина българи към внушенията на руската пропаганда. Голяма част от сънародниците ни тълкуват НАТО и ЕС като чужди организации и желаят да свържат националната ни съдба с Москва. Това всъщност показва България като един вид „Полу-Европа“. Мнения за неутралитет, за снишаване, за изчакване превръщат България само в парии на европейското семейство. 

Свързани публикации

Американска търговска камара в България събра над 103 000 лева за две каузи по време на Благотворителната вечеря по случай Деня на благодарността на САЩ

Сумата се насочва към двете каузи, които Камарата подкрепя от години: стипендии за ученици и студенти с висок…