Аспарух Илиев: „Поставянето на втори бустер намалява рисковете от тежко протичане и смърт, особено сред най-уязвимите групи.“

Аспарух Илиев се присъединява към инициативата „Ти решаваш“, чиято цел е да се предоставя на обществото достоверна информация по отношение на ваксинацията срещу COVID-19

Аспарух Илиев се присъединява към инициативата „Ти решаваш“. Тя обединява водещи лекари, в т.ч. вирусолози, имунолози, общопрактикуващи лекари, учени, преподаватели и други специалисти, в общо усилие да бъде предоставена на обществото достоверна информация относно разпространението на COVID-19, възможните последствия от прекарания вирус, както и начините да се предпазим. Така всеки човек може да вземе информирано решение за ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19. Инициативата напълно уважава правото на всеки човек сам да се информира и да вземе важното решение дали да си постави ваксина или не.

Според Аспарух Илиев данните от анализите на всички ваксини категорично показват, че поставянето на втора бустерна доза намалява рисковете от тежко протичане и смърт, особено сред най-уязвимите групи хора. „Ако нямате ваксина и сте преболедували отдавна Ковид, тогава вероятно ще имате по-тежко протичане. Ако имате и диабет, високо кръвно, възрастен сте, имате белодробни болести, рак, болести на имунитета, тогава рискът се увеличава. С поставяне на ваксина и бустери все още ще има риск да се разболеете от Омикрон, но ще е много леко протичането на вируса и вероятно няма да стигнете до болница.“

„Трябва да си представим вируса като един майстор на маскирането, който непрекъснато променя вида си. В първите ваксини сме ползвали началния му вариант, първата му картинка, но дори и сега тя ни помага да го различим, но се налага много добре да я запечатаме в имунната ни памет, не е лесно да се разпознае веднага новият външен вид. Всяко поставяне на бустер засилва имунната памет, която, за съжаление, при Корона вирусите не е особено дълга. Това е едно постоянно фалшиво твърдение, че има ваксини, които функционират цял живот – уви, няма. Нашият имунитет има способността да си припомня и забравя, което е чудесно, защото е гъвкав и реагира само на нужните заплахи. Но това е и причината да сме упорити в бустерите“, каза още Аспарух Илиев.

Аспарух Илиев е ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария от 2016 г. Завършил медицина през 2000 година в София, в периода 2014/2015 работи като експерт по безопасност на ваксините към Немската Агенция по Ваксините. Хабилитиран в областите фармакология, токсикология, анатомия и хистология.“

—————————————————————————————————

Инициативата „Ти решаваш“ е на БЧК, по програма „Дейности в отговор на COVID-19 в България”, финансирана от Американската агенция за международно развитие (USAID) чрез Глобалния апел на Международната Федерация на Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец.

Свързани публикации