През 2020 г. Европейската нощ на учените чества своята 15-та годишнина. По този повод ще се проведат стотици събития, едновременно в цяла Европа, с финансовата подкрепа на ЕС по дейности „Мария Склодовска-Кюри“ – част от програма Хоризонт. За пореден път събитието ще даде възможност на изследователите да покажат широкото приложение на науката и нейното въздействие върху ежедневието на хората.
Мащабната инициатива предизвиква огромен интерес всяка година. През 2019 г. бяха изпълнени общо 55 проекта, в 433 града от 27 държави в цяла Европа и извън нея. Посетителите наброяват над 1,6 милиона, а 36 000 учени са взели активно участие в проектите.
Тази година Европейската нощ на учените в България ще се проведе под формата на проект FRESHER (ФРЕШЪР), което идва от посланието Find Research Everywhere, SHare and ExpERience или на български – Намери Учените Навсякъде около теб, Сподели и Експериментирай. Координатор на събитието е Центърът за изследвания и анализи и обединява 20 партньора – академични, изследователски, индустриални и образователни организации и над 40 асоциирани партньора, представители от целия спектър на националната еко-иновационна система. Това е и най-голямата мрежа за сътрудничество в България за реализиране на Европейска нощ на учените с мащабна онлайн програма.
За първи път събитието ще се състои в три последователни дни и ще се излъчва онлайн, като началото ще бъде поставено на 27-и ноември, петък от 18:00 ч. Зрителите ще имат възможност да наблюдават една изключително динамична и интересна програма с над 20 включвания на живо и гостувания в студиото от всички партньори. За 28-и и 29-и ноември се предвижда излъчване на 18 часа дигитално съдържание от цялата страна. Клиповете ще бъдат качени на сайта на проекта, за да бъдат достъпни и след финала.
Централна тема за 15-ата годишнина ще бъде „Международната година на растителното здраве“, обявена от ООН, като на нея са посветени събития от всички научни области. Ще се дадат отговори на въпроси като „Как да получим гориво от растения?“, „Как от клетката ще порасне растение?“, „Хартията – от засаждането на дърво до изложбената зала“, „Демонстрации на мобилни роботи“, „Интернет на нещата в умните градове“ и още много.
И тази година Европейска нощ на учените ще демонстрира това, което изследователите наистина правят за обществото по интерактивни и ангажиращи начини, насърчавайки избора на научноизследователска кариерата сред младите хора и техните родители. Събитието дава възможност на всеки, който проявява интерес, да се превърне в учен за една вечер и да открие с какво се занимават изследователите, и как това влияе на останалия свят.
Събитието е общоевропейско, достъпно за широката публика и може да се наблюдава и във Facebook страницата на проекта – https://www.facebook.com/ResearchersBG, както и в YouTube канала на Европейска нощ на учените. Събитието ще бъде излъчено и в профилите в социалните мрежи на всички партньори на инициативата. Програмата за България е достъпна и на http://fresher-researchersnight.bg.